A MI ERDŐNK: Románia faipara új szemszögből

Wood-Mizer Film

 

A Wood-Mizer új filmet mutat be román fenntartható fafeldolgozó üzemek történeteiről. Romániában az erdők többet jelentenek, mint erőforrás – a nemzeti identitás részét képezik. A MI ERDŐNK című filmben az ágazatban dolgozók hangsúlyozzák, hogy a fenntartható erdőgazdálkodás, a felelős fakitermelés és a modern technológia lehetőséget nyújt az erdők megőrzésére, miközben tovább élvezhetjük gazdasági és társadalmi értékeiket. 

 

 

– Mindenki szereti a fát, mindenki szeretne fából készült dolgokat az otthonában, de sok az ellenségeskedés az erdészekkel és a faipari dolgozókkal szemben – mondta Ciprian Muscă, az Erdészeti Egyesület elnöke.

Erről az ellentmondásról folyik jelenleg a román erdészet vitája. Bár a fa továbbra is az ország egyik legfontosabb erőforrása, az ágazatnak a környezetvédelmi ellenőrzések és a közvélemény bizalmatlanságának egyre nagyobb nyomása alatt kell működnie.

 

 

– Mivel ilyen gazdagság közepette születtünk, nagyon vigyáznunk kell, hogy megőrizzük a következő generációk számára – mondta Dorin Văideanu, a Doralnic faházépítő vállalat tulajdonosa.

Romániában hosszú generációk óta dolgoznak fával a mesterek, és a fafeldolgozás sok régióban nem csak hagyomány, hanem gazdasági szükségszerűség is.

 

 

– A mezőgazdaság már nem tudta eltartani a családot – mondta Bota Viorel, a Vasicon Star SRL fafeldolgozó vállalat tulajdonosa. – Ezért fordultunk a fa felé.

Napjainkban fejlődik a romániai faipar. Az elavult eszközöket és a fárasztó kézi munkát modern, hatékony technológiák váltják fel. Ez a váltás hozzájárul a termelékenység növeléséhez, a hulladék csökkentéséhez és a fenntartható gyakorlatok életképesebbé tételéhez.

– Egykor szörnyen keményen dolgoztunk a régi gépekkel. Ekkor döntöttem úgy, hogy lecserélem őket. Már nem úgy dolgozunk, mint régen – tette hozzá Bota Viorel.

 

 

A fenntarthatóság állandó téma. Mind az erdőgazdálkodás, mind a fafeldolgozás terén egyre inkább tudatosul, hogy az erdőket újra kell ültetni, nem csak kihasználni. Románia erdeinek mintegy 40%-a FSC minősítésű, azaz fenntartható módon termelik ki a fát.

– Nagyon gondosan végezzük a fakitermelést és fafelhasználást. Minden tevékenységünk nagy hangsúlyt fektet a fenntarthatóságra – hangsúlyozta Dorin Văideanu.

 

 

Az erdészeti szakemberek új generációja a fára nem eldobható anyagként, hanem megújuló, hosszú távú erőforrásként tekint.

– A fa a jövő erőforrása. Ha ezt megértjük, sokkal egészségesebb életet élhetünk – mondta Ciprian Muscă. – Ez az egyetlen nyersanyag, amely megújítja önmagát.

 

 

Az ágazat jövője azonban nemcsak az eszközöktől és a technológiától függ, hanem attól is, hogy a társadalom mennyire értékeli a fát és a fával dolgozó embereket.

A román parlament 2024-ben új erdészeti törvényt fogadott el, amelynek célja az erdők védelme. Az új rendelkezések értelmében az erdei utakat figyelni fogják, új erdészeti tilalmakat vezetnek be, és minden erdőgazdálkodási tevékenységet hivatalosan nyilvántartanak.

– Nagyon jó lenne, ha az utánunk jövő nemzedékek megértenék, mennyire fontos a fa nyomon követhetőségének tiszteletben tartása és értékének megbecsülése a termelékenységen keresztül, nem más eszközökkel” – mondta Liviu Țiplic a Rotil Prest SRL faipari vállalaltnál.

 

 

A filmben szereplők az erdőhasználat megszüntetése helyett inkább az intelligens, fenntartható erdőgazdálkodás mellett emeltek szót, amely lehetővé teszi a természet és a közösségek számára is a gyarapodást.

– Törekedjünk a fejlődésre – mondta Liviu Țiplic.

– Most az unokákon a sor, hogy átvegyék tőlünk a munkát – mondta Bota Viorel.

 

***

Iratkozzon fel a hírlevelünkre!
Kérjen értesítést e-mailben az exkluzív ajánlatainkról, új termékeinkről, és a különleges rendezvényeinkről.