A nyolcszögletű ház: több hely - kevesebb fűtési költség
By Wood-Mizer, Europe
Cimkék

John Ujanen egy finn vállalkozó, aki a nyolcszögletű geometria paradoxonjait kihasználva épített egy szuper hatékony nyolcszögletű házat nyárfából.
Vajon ki az közülünk, aki nem szeretne egy nyaralót, hétvégi házat birtokolni vagy egy vadász kunyhót, vagy egy faházat a téli sportokhoz? Annyira csodálatos érzés hazaérni sielésből és leülni a nyílt tűz mellé! Ez az a hely, ahol ki lehet kapcsolódni a mindennapi rutinból, és kellemes kikapcsolódással lehet tölteni az időt.
Nem meglepő, hogy a szabadidő gondolata arra késztet minket, hogy még keményebben dolgozzunk! Egyszer csak egy ember felébredt az álmából és elkezdte álmai otthonát építeni.
John Ujanen-nek is volt egy álma. De ellentétben azokkal az emberekkel, akik teljesen elégedettek egy négy falból és tetőből álló házzal, ő többet akart: egy nyolcszögletű házat, mégpedig nyárfából.
Az oktogon
Az nyolcszögletű kialakítás ötlete nem új: nemcsak Európában látunk nyolcszögletű templomokat és imádati helyeket, hanem Ázsiában is, ahol a 8-as számjegy a végtelenséget jelenti, pl. a halhatatlanságot.
Azonban a nyolcszögletű lakóházak a XIX. század közepén váltak igazán népszerűvé Amerikában. Ez Orson Fowler tudós és oktató nevéhez kötődik, aki egy ilyen házat épített a családjának, és Oktogonnak nevezte el, majd ezt követően írt egy könyvet „Az Oktogon Ház: Otthon mindenkinek, egy új, olcsó, kényelmes és kiemelkedő építészeti megoldás” címmel. A könyvet először 1848-ban nyomtatták ki, majd az elkövetkező fél évszázadban divatba jött a nyolcszögletű tervezés, és nem csak esztétikai szempontokból.
Amint a képen láthatja, a téglalappal összehasonlítva a nyolcszögletű kialakítással 20%-kal több hely kapható azonos területen. Ez azt jelenti, az ugyanazon a területen több lakótér alakítható ki, így négyzetméterenként kevesebb a fűtési költség. Fowler azt is kiszámolta, hogy a nyolcszögletű házat olcsóbb felépíteni, több lakótér hozható ki belőle, több természetes fényt kap, könnyebb fűteni, és hűvösebb marad nyáron. Ezek az előnyök mind az oktogon geometriájából származnak: a forma hatékonyan veszi körül a teret, minimalizálja a külső felületet és ennek következtében a hőveszteséget. A nyolcszög van legközelebb a körhöz, amely gyakorlatilag a leghatékonyabb forma, de a kört nehéz megépíteni, és nehéz megfelelő bútorokat tenni a kör belsejébe.
„Eleinte ez csak egy nyolcszögletű álom volt”
Nos, John Ujanen álmodott, álmodott majd ... megépítette, amit akart. A nyolcszögletű nyaralóháza mintegy 120 négyzetméteres, egy gyönyörű tó kis szigetének közepén áll, amely az ő tulajdonában van a közvetlen környezetével együtt. A ház nem különösen magas, de az egyedülálló helyének és megjelenésének köszönhetően úgy néz ki, mint egy világítótorony, vagy egy őrtorony, amely felügyeli a szomszédos tengert minden irányban.
John egy valódi maximalista bármilyen technikai szempontról van szó, mindent jól szeretne csinálni - valóban jól, nem csak éppen jól - ezért olyan speciális fűrészgépet akart, amely segít neki elérni a lehető legjobb készterméket a hatalmas nyárfa rönkjeiből. A Wood-Mizer LT15 pontosan ezt tette neki: biztosította a tökéletes vágást - hála a fűrészgép precíziós szalagjainak és a kiváló kezelhetőségének.
De mindez még csak a kezdet volt. Mindössze néhány évvel később, a Wood-Mizer finnországi képviselője ajtaján egy nagyon határozott kopogtatás volt hallható. Amikor az ajtó kinyílt, Mr Ujanen állt ott és egészen különleges csillogás volt látható a szemében.
„Szeretnék venni egyet” - mondta John, „egy ugyanolyan fűrészgépet, mint amilyet a nyár rönkjeim fűrészeléséhez használtam a nyaralómhoz”. Ez nagyon jellegzetes fellépés John-tól, aki nem arról híres, hogy mellébeszéljen.
„Nos, rendben, semmi akadálya!” - felelte a Wood-Mizer munkatársa, aki talán élete leggyorsabb eladásán esett túl éppen. „Mik a terveid barátom?”
„Egy nagyobb házat fogok építeni, sokkal nagyobbat, mint ez, és az lesz az elsődleges lakóhelyem. Ez az új ház is nyolcszögletű lesz, és szintén masszív nyárfa rönkökből épül majd. Így a lehető legnagyobb pontosságra és kiváló minőségre van szükségem, hogy a projektet sikeresen megvalósíthassam”.
Így John, aki az álmait (legalábbis a legtöbb) álmát valóra váltja, éppen most építi az álom otthonát. John „Nyár villája” a képeken látható - háát, nem az a tipikus forma, ugye?
„John, hogyan működött az LT15 ezúttal? Elégedett vagy az eredménnyel?”
„Örömmel mondhatom, hogy teljesen elégedett vagyok. Nagyon gyakran kell valamilyen kompromisszumot kötnünk - egy adott dolog lehet, hogy mindenben megfelel, egy másik viszont, lehet, hogy nem olyan jó. Tehát ilyen „relatív kiegyensúlyozottságot” kell elfogadnunk. De nem ez a helyzet az LT15 esetében. A fűrészgép a használat során nagyon kiegyensúlyozottnak bizonyult, könnyen használható, gyors, pontos, biztonságosan kezelhető, ezért nagyon megbízható eszköz az eredmények és a minőség eléréséhez, és a kiváló végtermékekhez. Ezért szerintem bármelyik kivitelező meglehetősen nagyra értékelne ilyen teljesítményt és megbízhatóságot".
***