A famegmunkálás tanulása a Wood-Mizerrel Svédországban

Learning Woodworking with Wood-Mizer in Sweden

 

Amikor David Virén a svéd vállalkozó elkészít egy deszkát a Wood-Mizer gyalu/csiszoló gépével, minden alkalommal úgy érzi, hogy valami újat tanult. „A fával való munka több, mint egy feladat elvégzése. Ez egy tanulási folyamat, ami sok elégedettséget ad” – magyarázza.

„A legszebb dolog a fával való munkában az, hogy mindig tanulsz valamit. Mindig adódik valami probléma, még akkor is, ha már „öreg motoros” vagy. Tegyük fel, hogy egy különleges profilt készít egy ügyfél számára, de sohasem lehet tudni, hogy az valóban jól fog-e sikerülni. Amikor azt kapod, amit akartál, az egy csodálatos érzés” – mondja David.

Cége, a „woodab” Torsåkerban, egy kis faluban található a közép-svédországi Gästrikland tartományban. Ez egy kis családi vállalkozás, mindössze két munkással, apával és fiával, akik nyitottak a famegmunkálás további felfedezésére. „A cégemben egyértelmű a munkamegosztás. Apám üzemelteti az LT70-es fűrészgépet, én pedig a HR115-ös vízszintes hosszantvágó fűrésszel és a négyoldalas MP360-as gyalu/csiszolóval dolgozok” – mondja David. „Az LT70-nel farönköket fűrészelünk, és előkészítjük az anyagot a további feldolgozáshoz a HR115 és az MP360 gépeken. Az a célunk, hogy az ügyfelek minden fával kapcsolatos kívánságát megvalósítsuk"

 

 

David a fa iránti szenvedélyét apjának, Larsnak köszönheti, aki annak idején egy Wood-Mizer LT40 gépet üzemeltetett. Lars tapasztalt fűrészmester, aki több mint 25 éve dolgozik a faiparban. Szívesen dolgozik az LT70-es fűrészgépével, értékeli a természet közelségét és a friss levegőt, annak ellenére, hogy kabátját fűrészpor borítja, és a nap nagy részében gyantától piszkos a keze.

Lars csak néhány éve váltotta le régi LT40-es fűrészgépét a nagyobb LT70-esre. Bevallja, hogy az új LT70-es géppel gyorsabban és hatékonyabban dolgozik, a gép kényelmesebben kezelhető, és pontosabb a végeredmény. A korábbi, LT40 megbízható fűrészgépnek bizonyult, amely lehetővé tette Larsnak, hogy hosszú ideig üzemeltesse a fűrészipari vállalkozását. „Apám az LT40-et az erdőnkben való használatra vásárolta. Azonban annyi kérés érkezett hozzá, hogy végül úgy döntött, hogy kereskedelmi célú felhasználásra értékesíti a fűrészárut a helyi vásárlóknak. Az LT40-nel teljes munkaidőben dolgozott” – emlékszik vissza David. „Apám a fűrészáru iránti növekvő kereslet miatt úgy döntött, hogy LT70-re vált. Az LT70 fűrészgép hidraulikus munkapad funkciókkal, automatikus deszkavastagság-szabályozással rendelkezik, nagyobb teljesítményt és sebességet nyújt, így több fűrészárut tudunk kínálni az ügyfeleknek. Mindenképpen szükségünk volt az új gépre.”

 

 

David számára a fával való kaland 1998-ban kezdődött, amikor megkapta első állását egy nagy gyalugép kezelőjeként. 2019-ben úgy döntött, hogy vállalkozó lesz, és megnyitotta a fafeldolgozó cégét, és csatlakozott az apja fafeldolgozó vállalkozásához. „Az apám által gyártott faanyagot szerettem volna késztermékké alakítani a HR115-ös és az MP360-as gépeimmel” – mondja David. A saját vállalkozásának első hónapjai azonban nem mentek könnyen Davidnak. „A cégem elindításakor a legnagyobb kihívás az volt, hogy a régi életem stabil fizetését felváltotta a saját cégem vezetésének nyüzsgő világa. Az átállás nehéz volt számomra” – mondja David.

„Ma már sokkal könnyebb az üzletet vezetni, mivel megtanultam, hogy miként kell kihasználni a Wood-Mizer gépekben rejlő lehetőségeket.”

 

 

Arra a kérdésre, hogy melyik gép játssza a döntő szerepet az üzletben, David egyértelmű választ ad: „A legfontosabb az LT70-es gép! Gyorsaság, erő, precizitás, kényelmes használat, számítógépes mérőrendszer, könnyű kezelhetőség – ez pontosan az, ami kielégíti az üzleti szükségleteinket." Amint a fűrészáru elkészült, David a HR115-ös hosszantvágó fűrésszel készíti el a deszkákat és támasztékokat a következő gyártási lépéshez. „Azért választottam ezt a gépet, hogy időt spóroljak apámnak, hogy ne kelljen időt szánnia arra, hogy az ő gépével állítsa elő a deszkákat és a támasztékokat. Az ő dolga csakis a nagy rönkök vastag deszkákká történő alakítása, amelyeket a HR115-tel dolgozunk fel tovább. Ez nagyban megnöveli a termelési hatékonyságot” – magyarázza David. Az utolsó gyártási szakaszban David az MP360 gyalu/csiszolót használja a végtermékek elkészítéséhez az ügyfelek számára.  

 

 

„Amint ez látható, összeállítottunk egy kis gyártósort, amelyben három Wood-Mizer gép van. A rönk elfűrészelésével kezdjük a munkát – ez az édesapám feladata, ezután a vízszintes hosszantvágó fűrészen én készítem el a kisebb deszkákat és támasztékokat, végül pedig olyan kész termékeket készítek az MP360-nal, mint padlólapok, burkolatok, keretek és egyebek” – mondja David.

Svédországban a fafeldolgozó ipar vezető szerepet tölt be a gazdaságban. Az ország területének kétharmadát erdők borítják, és a svédeknél már régóta hagyomány a fával való munka. Az országon átutazó külföldi gyakran lát az erdőben vagy a tóparton megbújó fából készült szép házakat, épületeket. Ezekhez a figyelemre méltó építményekhez olyan építőanyagra van szükség, amely természet- és emberbarát, könnyen hozzáférhető és viszonylag egyszerűen megmunkálható. „Az építési fűrészáru rendszeres megrendelései mellett ügyfeleink azt kérik tőlem, hogy készítsem elő a fűrészárut házaik és épületeik helyreállításához. Testreszabott táblákra és panelekre van szükségük, speciális profilokkal, hogy az eredeti házaiknak megfelelő stílust kapják a javítás után” – magyarázza David. „A helyreállítási üzletág nem kicsi. Az emberek nem akarják elpazarolni vagy kidobni a régi fát; épségben akarják tartani a házukat. Az MP360 segítségével minden lehetséges profilt el tudunk készíteni az ügyfeleinknek. Örülök, hogy folyamatosan nő az igény az ilyen egyedi termékekre.”

 

 

David és édesapja felismerték, hogy mennyire fontos a jó üzleti kapcsolatok kialakítása az ügyfeleikkel történő együttműködés során. Másrészt azonban a helyi Wood-Mizer márkakereskedő – a Mekwood AB – szolgáltatásaira is támaszkodnak. „Kiváló szolgáltatást és támogatást kapunk tőlük. Nagyon jó, hogy Kjell Larsson (a helyi kereskedő) bármikor elérhető telefonon, mert amikor az ember egy fűrészüzemet üzemeltet, mindig van valami, amire szükség van – pótalkatrészek, olaj, szalagok vagy műszaki tanácsok. A gyors kiszolgálás és a kommunikáció elengedhetetlen” – magyarázza David.

David szeret a fával dolgozni és mindig valami újat tanulni a fával kapcsolatban, és folyamatosan a műhelye jövőjére gondol. „Szeretném a gyalu/csiszoló gépemet MP365-re cserélni, az öt vágófejesre, hogy még összetettebb profilokat tudjunk készíteni egyetlen áttolással a gépen. Úgy gondolom, hogy az MP365-tel még összetettebb megrendeléseket is tudunk teljesíteni az ügyfeleink részére!” – mondja.

 

 

További információ:  https://www.instagram.com/wood_ab79/ 

***

Iratkozzon fel a hírlevelünkre!
Kérjen értesítést e-mailben az exkluzív ajánlatainkról, új termékeinkről, és a különleges rendezvényeinkről.