Az LT40-es fűrészgép története: A munkapad és a hidraulika fejlesztése

By Marcin Kozłowski, PR Specialist

The LT40 Sawmill History: Bed and Hydraulics Upgrades

A praktikus és kényelmes rönkfűrészelés a robusztus fűrészgép kialakításon múlik, amely erős és precíz fűrészfejből, megfelelően kiválasztott szalagból és megbízható munkapadból áll. A hatékony hidraulikus rendszer lehetővé teszi a kezelő számára a rönk gyors feltételét, elforgatását, szintezését és rögzítését, és mindezt biztonságosan és ergonomikusan. Ezenkívül a fűrészgép mobil változata lehetővé teszi a rönk helyszínen történő elfűrészelését, ahol az ügyfélnek szüksége van rá.   

Régen, a nehéz és statikus vázas gépek idejében azonban az embereknek be kellett vinniük a rönköket a fűrésztelepre, és a végén haza kellett vinniük az anyagot. Csak a könnyű és kompakt Wood-Mizer LT40 mobil fűrészgép megjelenésével válhatott lehetővé a rönkök kész deszkává alakítása a kívánt helyen, pl. erdőben, magánterületen vagy az ügyfél építkezésén. Mindezt a hordozható gép innovatív kialakítása tette lehetővé, amelyet az egyesült államokbeli Indianapolisban két zseniális mérnök – Don Laskowski és Dan Tekulve – alkotott meg. A kreatív ötlet egy erős és vékony fűrészlappal rendelkező konzolos fűrészfej felszerelése volt egy hosszú, kétkerekű egysínű munkapadra.

 

 

Az LT40 fűrészgép munkapadjának továbbfejlesztése

Az LT40 fűrészgép első váza nem lett túl erős, hat keresztmetszetből állt, négy statikus és két összecsukható egységből. 1996-ban a keresztmetszetek még mindig összecsukhatóak voltak, de a Wood-Mizer megerősítette a tartókeretet plusz támasztékkal, és az 50x50 mm-es acélprofilt 100x100 mm-esre cserélte. A gép kerete nem sokat változott az évek során, hiszen mindig is jó minőségű acélból készült (4-6 mm vastag falakkal), és a legjobb gyártási technológiát alkalmazza.  

1998-ban az LT40 fűrészgép úgynevezett „metrifikációs” eljáráson ment keresztül, amelynek eredményeként az összes birodalmi méretet metrikus mértékegységre konvertáltak. Ezenkívül a Wood-Mizer az LT40 fűrészgépet egységes váltakozó áramú tápellátó rendszerre állította át, és hatékonyabb hidraulikus szivattyút és új hidraulikus funkciókat, például extra bilincseket, adagolóhengereket vagy rönk emelő karokat kapott.  

2012-ben a lengyelországi Wood-Mizer gyártóüzemben korszerű berendezést vezettek be a fűrészgép keretének hegesztésére, amely jelentősen növelte a gyártási folyamat hatékonyságát és pontosságát.

 

 

Központi rögzítő, oldaltámaszok és szintezés

Az első Európába érkezett LT40-es fűrészgépekben a rönk beemelő szerkezet lehetett hidraulikus vagy kézi kivitelű is.   

A központi rögzítő és az oldaltámaszok a munkapad alapelemei, amelyek a rönk rögzítésére és stabilizálására szolgálnak a fűrészelés során. Az évek során a Wood-Mizer az új európai biztonsági előírásoknak eleget téve továbbfejlesztette az oldaltámasz formáját. A hordozható fűrészgépekben az oldaltámaszok aktiválási mechanizmusát is módosították.   

1996 előtt az egyetlen meghajtón működő központi rögzítő csak vízszintesen mozgott, és kézi működtetésű, egyedi lemezzel volt felszerelve. Nagyobb rönk esetén ezt megemelték, kisebb rönk esetében pedig leengedték. 1996 óta a központi rögzítő egy 2 hüvelykes acélrúdra van rögzítve, és vízszintesen és függőlegesen is mozgatható, így a gépkezelő kényelmesen állíthatja be a rögzítés magasságát és helyzetét. Manapság a központi rögzítő dupla rúddal rendelkezik, amely még nagyobb stabilitást biztosít a vágás során.  

Európa első LT40-es fűrészgépei kétkarú hidraulikus körmös fordítóval rendelkeztek. Jelenleg a STANDARD hidraulikus LT40 fűrészgépek tüskés rönkfordítóval vannak felszerelve. Ezzel szemben a SUPER hidraulikus változat láncos rönkfordítóval rendelkezik, amely lehetővé teszi a nehéz rönkök mindkét irányba történő elforgatását. A rönkfordító és a rönkszintező rendszer elengedhetetlen a rönk megfelelő elhelyezéséhez a gépen.   

„Az 1990-es évek elejétől a rönkszintező rendszer hidraulikusan aktiválódott, és mechanikusan, a szelep kinyitásával lehetett kiengedni. 1996-ban az első szintező görgőkkel könnyebbé vált a rönk fűrészelésre való előkészítése. A munkapad mindkét végére felszerelt két görgő lehetővé tette a kezelő számára, hogy a rönköt kézzel mozgassa a keret mentén. Manapság a Wood-Mizer hidraulikus fűrészgépek felszerelhetők meghajtott görgővel is, amely segít gyorsan és megfelelően elhelyezni a rönköt a gépen” – magyarázza Robert Fret, az ügyfélszolgálati szakértő.
 

 

Munkapad hosszabbítások, ívelt állványsínek, állítható lábak és „ütköző”

Az első LT40 munkapad hosszabbítások az európai piacon 3,6 m, illetve 7,2 m hosszúak voltak, BX12 és BX24 típusnévvel voltak ellátva. A következő években a Wood-Mizer további két opcióval bővítette az 1,8 m-es és a 0,5 m-es munkapad hosszabbítást. Ezeket sokáig hidraulika nélkül kínálták, ami 2005-ben a gép felhasználóinak javaslatára megváltozott.

A Wood-Mizer 2019-ben korszerűsítette a rönk rögzítésére használt állványsíneket. Alakjukat és funkcionalitásukat továbbfejlesztették, úgynevezett „ívelt” állványsínekké alakítva őket. Az ívelt állványsínek megakadályozzák a forgácsok felgyülemlését a munkapadon, ami segít a fűrészelés pontosságának és hatékonyságának növelésében. Ezt a fejlesztést a Wood-Mizer gép egyik felhasználója javasolta.

A helyhez kötött fűrészgépek első támasztékai 1992-ben jelentek meg. Ennek ellenére akkoriban nem tették lehetővé a magasság szerinti beállítást, ami nehézségeket okozott a munkapad egyenetlen talajon történő szintezésében. Később az álló LT40 fűrészgép 6 centiméterben állítható lábakat kapott.  

Az LT40 ütéscsillapító hengerrel is felszerelhető, amely csökkenti a magasból leeső fa ütését. A lengéscsillapító henger gyakori tartozéka a nagy Wood-Mizer fűrészgépeknek, ilyen pl. az LT70, WB2000, WM3000 és WM3500. A lengéscsillapító henger ötlete szintén az egyik Wood-Mizer felhasználótól származik.

 

 

Hidraulika opciók

Európában az 1990-es évek elején az első LT40-es fűrészgépek alapvető hidraulikus funkciókkal rendelkeztek, beleértve a rönk felrakást, fordítást oldaltámaszokkal, a központi rögzítőt és a szintezést. A mechanizmust akkumulátorra kötött egyenáramú szivattyú hajtotta, és a rendszer megfelelően működött, de túlzott mértékben függött az akkumulátor hatékonyságától – a kevésbé hatékony akkumulátor kevésbé hatékony hidraulikát is jelentett. 1996-ban a Wood-Mizer az LT40 hidraulikát SUPER verzióra váltotta fel, ami két egyenáramú szivattyúval működött.

 

 

1998-ban a Wood-Mizer bevezette az LT40 hidraulika egységes váltakozó áramú tápellátási lehetőségét. Manapság az ügyfelek csakis ilyen hidraulikus funkciókkal ellátott gépet vásárolhatnak.

„Az LT40 munkapadjának egyik legérdekesebb opciója a vízszintesen és függőlegesen mozgó rögzítő bilincsek. Ezzel a funkcióval a rönk biztonságosan rögzítésre kerül a munkapadon, ami még nagyobb vágási pontosságot tesz lehetővé” – mondja Robert Fret.

 

 

***

 

Iratkozzon fel a hírlevelünkre!
Kérjen értesítést e-mailben az exkluzív ajánlatainkról, új termékeinkről, és a különleges rendezvényeinkről.