Fabútorgyártás Alsó-Szászországban, Németországban
By Friedrich Hallweg, Germany
Cimkék

A nagy rönkök gyakran olcsók, de nehezebben kezelhetők; nem mindenki képes feldolgozni őket. Ezek a nehézségek azonban nem akadályozták meg Jan Nartent, a fiatal németországi famunkást, aki nagy átmérőjű rönköket fűrészel és egyedi fabútorokat készít belőlük.


Közvetlenül a Rotenburg an der Wümme kerületben, a kis, jól karbantartott Stemmen faluban, Jan Narten asztalosműhelyének bejáratánál egy nagy halom impozáns, erős tölgyfa deszka található. Jan Narten barátságos mosollyal fogadja vásárlóit, vevői pedig többet kapnak cégétől, mint pusztán fatermékeket.


Jan rájött, hogy csak néhány embert érdekelnek a nagy rönkök. Szállításuk túl bonyolult, a további fűrészelés pedig túl nehéz. A legfeljebb 140 cm átmérőjű, több tonnás rönkök feldolgozásának azonban két fő előnye van: az ilyen rönkök viszonylag olcsón beszerezhetők, és kivételes hozzáadott értékű termékek készíthetők belőlük.
De kezdjük elölről.


Tanulmányai után, 20 évesen Jan alvállalkozóként kezdett dolgozni különböző cégeknél, főleg összeszerelő munkákat végzett. Sokat tanult ezalatt. De az évek során a saját vállalkozás elindításának gondolata a famegmunkálás legkiválóbb formával ismertette meg.
Egy most erdészként dolgozó iskolai barátja egyszer azt mondta Jannak: „Tudod, ha majd házat építek magamnak, akkor égerből fogsz nekem konyhát csinálni.” Ez egy hétköznapi beszélgetés volt két barát között egy sör mellett. Mégis, ahogy a téma folyamatosan előkerült, egy napon a barátok úgy döntöttek, elérkezett az idő! Elhatározták, hogy égerfából készítenek konyhát, amit saját maguk fognak kivágni.
Az első lépés egy jó fűrészgép megvásárlása volt. A megoldást egy Wood-Mizer LT20 szalagfűrészüzemről készült YouTube videó adta.
Jan 2015-ben egy helyhez kötött, elektromos motorral felszerelt LT20-as fűrészgépet telepített a műhelyébe, és egyre nagyobb lelkesedéssel készített vele fa bútorokat. Egy robusztus rakodó mozgatja a nehéz rönköket. A frissen kivágott fát először levegőn szárítják, majd négy mélyen fekvő teherszállító kocsira helyezik, ezután biogáz-tüzelésű fakemencéhez kapcsolják a végső szárításhoz.


Jan a cégében bármilyen egyedi bútort le tud gyártani, a TV-szekrénytől a nappali bútorokig vagy a konyhabútorokig. Ügyfelei teljes mértékben részt vesznek a tervezésben. Minden részletet megbeszélnek. A megrendelő határozza meg a stílust, a fafajtákat és a deszkákat, amelyekből a szekrény, az asztal vagy az ágy készül. Akár saját tulajdonukból származó fát is használhatnak. Jan lelkesedése ragadós, és így alakul ki a kapcsolat a megrendelő, az asztalos és a termék között.


Egészen a közelmúltig kézzel faragták a nagy, strapabíró asztallapokat, természetes kéreggel borított élekkel a hatalmas fatörzsekből. 26 órás szárítás és több napos feldolgozás után láncfűrésszel és parkettacsiszolóval tökéletesen simára csiszolták őket. De 2021 óta ezt a munkát Jan új fűrészgépén végzik. Ez a Wood-Mizer LX250, amely akár 140 cm széles deszkákat is képes vágni.


Egy másik gép, a Wood-Mizer MB200 SlabMizer nagy fafelületeket tesz simává akár 142 cm szélességig. A régi rakodó most az LX250-es gép alacsony munkapadjára teszi a nagy rönköket, amelyeket két sín mentén mozgó, széles torkú fűrészfej vág el. Az LX250 a nagy rönkökből könnyen készít deszkákat. A kezelő gyakorlatilag a négy ujját használja a joystick és a potenciométer vezérléséhez. Ezután a felületet egy művelettel teszik véglegessé a SlabMizer segítségével.


Az utolsó simítások elég sok időt vesznek igénybe. A cég telephelyén Jan minden deszka eredetét ismeri. Az ügyfél kérésére a megfelelő információ lézerrel égethető rá az ebből a fából készült bútorokra. Az okostelefonnal az ügyfelek láthatják, hol a fa ágyuk, asztaluk vagy konyhájuk eredeti fája hol volt található. Az ügyfelek szeretik ezt az extra szolgáltatást. Egy másik nélkülözhetetlen alapanyag a favázas házak, ősi fahidak és más régi épületek lebontásából származó „fahulladék”.




Az LT20 fűrészgép olcsó, vékony bevágású keskeny szalagjaival több deszkát és kevesebb fűrészport termel, mint a hagyományos láncfűrészek vagy a széles körfűrészlapok, ami szintén bevált megoldás. Jan egy jó szakácshoz hasonlítható az értékes fahulladék kezelésében. Minden felhasználásra kerül! Szinte minden hulladékot és fűrészport újrahasznosítanak. Megtalálhatók egyedi rusztikus tükörkeretekben vagy epoxigyanta munkalapokban. Ez egy összetett munka, amely nem bocsát meg sok hibát, és csak akkor lehet magas összegért eladni, ha tökéletesen kerül kialakításra. Ugyanakkor Jan gondosan ügyel arra, hogy a fa ne fulladjon bele teljesen a gyantába, hanem szerkezetében kézzelfogható maradjon, kivételes és kellemes hatást biztosítva.






Jan számára az asztal nem csak egy asztal, hanem egy bútordarab, amelyen az emberek esznek, játszanak és amely mellett időt töltenek együtt. Ez a filozófia végigvonul minden munkáján. Az általa kialakított hálószobák a jólét oázisai tölgyből, égerből és cédrusból. Az ágyak teljes egészében fából készültek, és nem tartalmaznak fémet, még a keretbetétekben sem – csavarok, sínek vagy bilincsek nélkül készül. Ezért mindig is az esztétika és a minőség áll a figyelme középpontjában.


A cég bemutatótermei az udvaron találhatók, sőt néha Jan házában is. Korábban ez hátránynak tűnt; mára azonban sikerének fémjelévé vált. Ez a nyitottság, kreatív sokoldalúság és a projektjei iránti szeretet generálja azt a bizalmat, amely megkülönbözteti Jan asztalosműhelyét más cégektől. És ez megmagyarázza a cége szlogenjét is: „Több, mint fa.”


***