Hogyan válasszunk mobil fűrészgépet?
A hordozható fűrészgép vásárlása fontos döntés. Mindenekelőtt olyan cégtől vásároljon, amelyben megbízik. Ezután nézze meg a fő jellemzőket. Egy fűrészgép használhatósága NÉGY fő jellemzőtől függ: villamos teljesítmény, kialakítás, üzemelés és rönkkezelés.
1. Válassza meg a főmotor típusát
A helyszíni fűrészmunkát végzők számára fontos a hordozhatóság, hogy a fűrészgépet bárhová odavigyék, ahol az ügyfélnek szüksége van rá. Ilyen esetben a benzin- vagy dízelmotor az ideális. A Wood-Mizer kiváló motorokat kínál olyan híres gyártóktól, mint a KOHLER és KUBOTA. Ezek a motorok megfelelnek a szigorú károsanyag-kibocsátási követelményeknek, és különböző éghajlati viszonyok között világszerte jól teljesítenek.
A villanymotoros fűrészgépek nyújtják a legjobb eredményeket a fix telepítésű alkalmazásoknál. Az villamos áram általában olcsóbb, mint a benzin és dízel, ráadásul a villanymotoros fűrészgépek olcsóbbak, üzemeltetésük megfizethetőbb és karbantartásuk is egyszerűbb. Emellett csendesebbek, tisztábbak és hosszabb az élettartamuk.
Az akkumulátoros mobil fűrészgép egy másik energiaellátási lehetőség, amely Európában 2024-ben jelent meg, amikor a Wood-Mizer piacra dobta az iparág első akkumulátoros mobil fűrészgépét, az LT15CLASSIC WIDE gépet. A tölthető lítium-ion akkumulátorblokk akár 8 óra fűrészelést lehetővé tesz, és a mellékelt töltővel gyorsan tölthető.
2. Válasszon fűrészgép-fajtát
A Wood-Mizer az egyetlen fűrészgépgyártó, amelynél egysínű és duplasínes fűrészgép-kialakítás közül lehet választani.
Egysínű fűrészgépek (LT termékcsalád)
Az Wood-Mizer az egyetlen fűrészgépgyártó, amely 1982 óta készít egysínű, konzolos kialakítású gépeket, emellett sok szabadalom tulajdonosa e technológia terén, és világszerte több mint 100000 ilyen kialakítású fűrészgépet gyártott és szállított már le. A Wood-Mizer konzolos fűrészfejének nyitott oldala lehetővé tesz a beállítás során egy minimális vízszintbeállítást, könnyű anyagleszedést a trapéz alakú munkapadról, és szabálytalan alakú rönkök fűrészelését is elősegíti.
A Wood-Mizer konzolos fűrészfejének nyitott oldala számos előnyt biztosít:
- Mivel a fűrészfej egy egyenes sín mentén mozog, kiváló minőségű vágásokat végez és egyenes, sima deszkákat állít elő akkor is, ha a gépet egyenetlen felületen, például erdőben állítják fel;
- Az egysínű fűrészgép működéséhez nincs szükség pódiumra vagy alapra;
- Amikor a mobil fűrészgép a helyszínre érkezik, a vágás megkezdése előtt minimális vízszintezés és beállítás szükséges;
- A kész deszkák könnyen leszedhetők a trapéz alakú munkapadról a könnyű hozzáférésnek köszönhetően;
- A fűrészfej nyitott oldala lehetővé teszi a szokatlan alakú rönkök, például görbe, kidudorodó, és nagy átmérőjű rönkök vágását is.
A Wood-Mizer LT termékcsaládjának gépei (LT15, LT20, LT40, LT70) megerősített mobil változatban is kaphatók, és Európában közúton szállíthatók. Az LT mobil fűrészgépek utánfutó kivitelűek, amit az alváz, vonórúd, világítás, a korlátok, és a gép helyszíni vízszintezéséhez szükséges, állítható magasságú támaszok biztosítanak. Miután a kezelő a járművével a munkaterületre vontatta a fűrészgépet, mindössze 20 percre van szükség a gép beállításához és a vágás megkezdéséhez még akkor is, ha a gépet egyenetlen területen állították fel.
Duplasínes fűrészgépek (LX termékcsalád)
Az LX fűrészgépeken merev xFRAME fűrészfej van, amely két párhuzamos, edzett acélsínen mozog, és ez tartja a fűrészfejet, a motort és a kezelő panelt is. Az LX fűrészgépek szélesebben és mélyebben fűrészelnek, mint a normál egysínű fűrészgépek modellek, de bonyolultabb a munkapad vízszintezése a talajon. Ráadásul az LX gépcsalád szegmentált munkapadja alacsony, ami miatt nem lehet rászerelni a rönkök rakodásához szükséges hidraulikus funkciókat. Az LX fűrészgépeket elsősorban fix telepítésű alkalmazásokhoz használják, villástargoncás rönkrakodással.
2024-ben az LX sorozat egyetlen mobil változatban is kapható modellje az LX50. Az LX50START és LX50SUPER modell a legolcsóbb szalagfűrészgépek közé tartozik a piacon, a Wood-Mizer európai gyárából az online áruházon keresztül lehet megvásárolni, és az EU országokba díjtalan a szállítás. Az LX50 az LX gépcsalád egyetlen tagja, amely a 4 kW-os vagy 5,5 kW-os villanymotor mellett 9 LE-s vagy 14 LE-s Kohler benzinmotorral is rendelhető, valamint egy szállítási készlet kapható hozzá, amely lehetővé teszi e kis gép magánutakon történő vontatását (közúti szállításra nem alkalmas). Az LX50-et kezdők, gazdaságok és kisvállalkozások választják, amelyek legfeljebb 66 cm átmérőjű rönköket darabolnak, a masszív kialakítás, a könnyű kezelhetőség, a kiváló vágásminőség és az alacsony költségek miatt.
3. Fűrészgép működtetése – válassza ki a lehetőségeket
Három fő dologra kell figyelni a fűrészgép működtetésének meghatározásakor: A vágási hossz, az előtolási rendszer és a kezelés helye.
A munkapad hossza
Az LT családban (LT20, LT40, LT70) háromféle munkapad hossz közül választhat, és akkora rönköket darabolhat:
• S – 4,8 m
• M – 6,1 m – szokásos ipari deszkahossz
• L – 8,4 m – építőanyagok, például tetőszerkezetek gyártására alkalmas.
Ha a munkapadnál hosszabb rönköket kell vágni, az LT család gépeihez további munkapadokat lehet használni a következő hosszokban:
• 0.5 m
• 0.9 m
• 1.8 m
• 3.6 m
• 7.2 m
Az LX család és az LT15 fűrészgép szegmentált munkapadokkal készül. A vágási hosszt a kívánt számú munkapad rendelésével választhatja meg. Ha hosszabb rönköt kell vágnia, mint amennyit az LX vagy LT15 fűrészgép lehetővé tesz, akkor vásároljon és kapcsoljon hozzá még egy munkapad szegmenst.
Fűrészgépfej előtoló rendszer
A vágási teljesítményt az előtolási rendszer megválasztása garantálja.
• Kézi tolásos előtolás. A kézi tolásos előtoló rendszerrel gyorsan, egyenletes tempóban mozgathatja a fűrészfejet a vágás során.
• Hajtókaros kézi előtolás. A hajtókaros előtolási rendszer egy kézi kurblival működik, amelyet Ön forgat, így a fej egyenletesen halad a pályán.
• Villamos előtolás. A fejlett villamos előtolású rendszer egy villanymotor segítségével automatikusan viszi a fejet a rönkön keresztül.
Kezelő panel
Fűrészelés közben a kezelő panelről irányítja a gépet a kezelő. A kezelő panel elhelyezkedése befolyásolja a kezelő munkájának minőségét, vagyis hogy mennyire jó a rálátása a fűrészelési területre, mennyire érzi magát kényelmesen a kezelő, milyen gyorsan fárad el, és mennyire csökken a figyelme.
1. Követés. Ebben a munkapozícióban a kezelő a fűrészfej mellett megy a fűrész munkaasztal mentén, miközben egyenként deszkákra vágja a rönköket. Ez a munkapozíció lehetővé teszi a vágás minőségének, a rönkben lévő esetleges akadályoknak, a vágási sebességnek és a fűrészlap teljesítményének közeli figyelését. Ez a vezérlőpanel a Wood-Mizer mobil fűrészgépek minden modelljénél alaptartozék.
2. Mozgó kezelőpad. Az ülés a kezelőpanellel együtt mozog, így ugyanolyan láthatóságot biztosít, de nem kell a fűrészgép mellett sétálni. Ilyen opció az LT40 és LT70 fűrészgépeken van.
3. Távirányító. Minden vezérlési funkció egy különálló távirányítón található. Általában ezt a típust a normál fűrészárut gyártó műhelyekbe telepített LT40 és LT70 fűrészgépeken használják. A távirányító kényelmes, és a kezelő nem fárad el.
4. Vezeték nélküli távirányító. Ez a mobil LT40 és LT70 fűrészgépekhez alkalmas távirányító nagyobb rugalmasságot tesz lehetővé. A kezelő ezt a távirányítót az övére rögzíti, és ezzel bármilyen kényelmes helyzetben a gép mellett tartózkodhat.
4. Rönkrakodó rendszer kialakítása
Kézi rönkrakodás
Ha Ön nem ódzkodik a fizikai munkától, és van ideje a rönkök kézi felrakására és beállítására a munkapadon, a Wood-Mizer a kézi rönkrakodáshoz szükséges eszközökkel felszerelt fűrészgépeit javasolja. Ezek lehetnek rámpák a rönköknek a keretre gördítéséhez rönkforgató horgok, vagy kézi csörlő segítségével. Ezenkívül a kézi rakodásra tervezett fűrészgép munkaasztalán vannak oldaltámaszok, és egy központi rönk rögzítő is. A kézi rönkrakodás fő előnye, hogy ez olcsó megoldás a hidraulikus rendszerhez képest, amely viszont gyors és kényelmes, és lehetővé teszi, hogy a kezelő egyedül, segéd nélkül dolgozhasson.
Hidraulikus rönkrakodás
A Wood-Mizer LT20, LT40 és LT70 mobil fűrészgépek hidraulikája biztonságosan, hatékonyan és gyorsan rakodja fel, forgatja, vízszintezi és rögzíti a nehéz rönköt a fűrészgép munkaasztalán, hogy a minőségi fűrészáru előállításához optimális pozícióba állítsa be.
Alapkiépítésben a fűrészgép hidraulikus rendszere legalább három hidraulikus berendezésból áll:
• Oldaltámaszok
• Központi rögzítő
• Emelő görgők, amelyek vízszintbe állítják a rönk végét, hogy kiegyenlítsék annak kúposságát, és így a lehető legtöbb deszkát lehesseni kihozni a rönkből.
A következő hidraulikus funkciókat választhatja kiegészítésképpen, amelyek hasznosak, sőt bizonyos vágásfajtáknál szükségesek lehetnek:
• Rönkrakodó – A berakodó karok gyorsan felemelik a rönköt a talajról és a munkapadra rakják.
• Rönkforgató – A Wood-Mizer többféle típust gyárt ebből az eszközből, amely lehetővé teszi a rönk gyors forgatását a munkapadon.
• Lefogó rögzítő – Görbe rönkök fűrészelésekor használatos, a rönk végeit lefogja és a munkapadra nyomja.
• Elektromos görgő – Hosszú rönkök fűrészelésekor használatos; lehetővé teszi a rönk hosszirányú mozgatását a munkapadon.
A hidraulikus fűrészgépeken használt 1,8 m-es, 3,6 m-es és 7,2 m-es munkapad hosszabbítókon is vannak hidraulikus funkciók: oldaltámaszok, emelő görgők és rögzítők.
A Wood-Mizer helyi képviseletének szakemberei készségesen válaszolnak kérdéseikre, és segítenek kiválasztani a terveiknek, igényeiknek és költségvetésüknek leginkább megfelelő mobil fűrészgépet.
***